
Bezpieczny, uniwersalny, o cennych właściwościach – taki jest olej jojoba. Szeroko wykorzystuje go branża kosmetyczna, ponieważ pojawia się on w składach różnego rodzaju produktów pielęgnacyjnych. Może być stosowany także jako niezależny, samodzielny kosmetyk. Choć często określa się go mianem oleju, w rzeczywistości jest płynnym woskiem, który zastyga w temperaturze około 7 stopni Celsjusza.
Naturalne pochodzenie oleju jojoba
Nierafinowany olej jojoba pozyskiwany jest poprzez tłoczenie na zimno nasion krzewu simondsji kalifornijskiej. Roślina ta występuje na terenie Meksyku oraz na południowych rejonach Stanów Zjednoczonych. Popularność oleju wpłynęła jednak na wstępowanie krzewu i dziś uprawia się go także w innych rejonach świata – np. Ameryce Południowej czy Afryce. Olej ma kolor złocisty lub jasnożółty oraz bardzo delikatny zapach.
Źródło mocy i właściwości oleju jojoba
Olej jojoba zawiera alkohole alifatyczne, a także fitosterole, witaminy A i F, palmitynian cetylu czy skwalen. Produkt użyty na skórze ma właściwości odżywcze, ujędrniające, zmiękczające oraz zapobiegające utracie wody. Działa również regenerująco, bakteriobójczo, antygrzybiczo oraz może chronić przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Ponadto kosmetyk reguluje wydzielanie sebum, co jest pożądane szczególnie w przypadku cery tłustej i mieszanej. Sprawdza się również w przypadku skóry suchej – nawilża ją oraz dodaje blasku. Olej nie pozostawia tłustego filmu – szybko się wchłania, a to sprawia, że jest przyjemny w użytkowaniu.
Włosy, skóra i paznokcie
Zastosowania płynnego wosku w kwestii pielęgnacji urody są niezwykle szerokie. Olej jojoba doskonale nadaje się do odżywienia skóry. Można używać go jako olejek nawilżający do ciała, ale sprawdzi się także jako kosmetyk typowo do twarzy – zamiast kremu na noc czy pod oczy. Dobrym pomysłem jest także dodanie oleju do ulubionych produktów (kremów, balsamów czy masek) w celu zwiększenia skuteczności ich działania. Jest to ponadto świetny produkt do masażu.
Nie tylko skóra może być pielęgnowania za pomocą oleju jojoba. To także swoisty eliksir na włosy. Olej ten reguluje wydzielanie sebum nie tylko na twarzy, ale także na skórze głowy. Jest więc odpowiednim wyborem w przypadku przetłuszczających się pasm. Może też wspomagać walkę z łupieżem. Używa się go do olejowania włosów, wciera w końcówki w celu ochrony termicznej (jest odporny na wysokie temperatury) lub dodaje np. do gotowej lub domowej maski. Olej jojoba jest skuteczny także w pielęgnacji paznokci – olejowanie nim wzmacnia i odżywia płytkę oraz zmiękcza skórki.
Skład chemiczny oleju jojoba przypomina strukturę ludzkiego sebum. Jest to zatem produkt nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny. Mogą sięgać po niego osoby z problemami skórnymi takimi jak trądzik, łuszczyca, egzema, łupież czy AZS, a także kobiety w ciąży i dzieci. Wosk płynny nie jełczeje – spokojnie możemy używać go przed długi czas, choć jego skuteczność zapewne sprawi, że buteleczka szybko będzie pusta.